Ciągniki zabawkowe (traktory-zabawki) podobają się wszystkim dzieciom, nie tylko chłopcom i nie tylko maluchom. Młodszym dzieciom wystarczą proste, niedrogie zabawkowe ciągniki w atrakcyjnej kolorystyce. Starsze dzieci, interesujące się już często samochodami i motoryzacją, zwrócą uwagę na ciekawe rozwiązania techniczne bardziej złożonych zabawek. Zabawkowy traktor będzie ciekawym uzupełnieniem kolekcji samochodów każdego chłopca – złożonej z ciuchci, resoraków, wywrotki, tira, limuzyny czy karetki. W świecie zabawek liczy się przecież bogactwo i różnorodność.

Traktory spodobają się jednak także dziewczynkom. Jedną z najbardziej popularnych zabawek wśród współczesnych dziewczynek jest zabawa w farmę. Wiąże się to z wpływem kreskówek o kucykach oraz naśladujących życie w gospodarstwie rolnym gier komputerowych. Każda mała dziewczynka marzy o kucyku, ale kucyk potrzebuje przy tym całego zestawu akcesoriów, naśladujących elementy gospodarstwa wiejskiego, Zabawa w farmę jest radosna, bezpretensjonalna, uczy nasze dzieci miłości do świata i natury – chętnie i zgodnie uczestniczy w niej całe rodzeństwo. Traktorki są ważnym elementem zestawów farmerskich, zabawek bardzo lubianych przez wszystkie dzieci.

Bardziej zaawansowane technicznie rodzaje zabawkowych traktorków spodobają się starszym dzieciom. Niektóre z nich to dokładne modele prawdziwych ciągników, odwzorowanych z dużą precyzją. Dołączone są do nich często przyczepy, zgrabiarki, kosiarki, ludziki, figurki zwierząt, bele siana i inne akcesoria. Wśród zabawkowych traktorów są także zabawki samojezdne, w tym zdalnie sterowane, obsługiwane za pomocą pilota.

Innym rodzajem zabawkowych traktorów są jeździki. Pozwalają one zasiąść dziecku za kierownicą prawdziwego traktora. Traktor-jeździk może być rodzajem rowerka, zastępującego zwykły trójkołowiec. Małe dziecko uczy się więc jazdy na rowerze w ciekawszej niż zwykle formie. Bardziej zaawansowane traktorki tego rodzaju przypominają małe quady. Większe i solidniejsze z nich mogą być świetną rozrywką także dla dorosłych. Wielu dorosłych traktuje zresztą zabawkowe pojazdy jako przedmioty kolekcjonerskie – w kolekcji ważne miejsce zajmie na pewno także interesujący, zaawansowany technicznie zabawkowy traktor.